Pompy evak

O tym, do czego służy pompa tłokowa nie trzeba że nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to urządzenia wykorzystywane do przetłaczania produktów miękkich i półpłynnych. Wyróżniają się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najdelikatniejsze produkty nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych buduje się na leczeniu pompy tłokowej wyporowej. W wczesnym cyklu pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku poruszającego się w walcu a wówczas jest on dozowany poprzez zawór wylotowy. Następnym etapem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki postępowanie, aby pompa była szansę zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można nazwać różne sposoby napędów przydatnych w pompach tłokowych, kiedy na przykład napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu praktycznych istnieje wiele innych wykonań tych pomp, w drugich branżach przemysłu.

Jak już wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Korzystając z pomp tłokowych, można z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak i gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto przydają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, i nawet pulpy owocowej. To wykonywa, iż jest wtedy klient pomp najczęściej używanych w technice.

Wśród wielkich zalet, jakie mają tego gatunku pompy należy z pewnością wymienić lepsze zużycie energii poprzez dużą szansę zmian obciążeń. Do tego atutem takiego zwolnienia będzie mocna wydajność i fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, która potrafi stanowić tłoczona przy zachowaniu tej pompy nie jest bez znaczenia.

Przecież nie jest więc rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest stosunkowo niewielka wydajność połączona z szerokimi kosztami eksploatacyjnymi. Mimo toż dużo biznesmenów kwalifikuje się na ten ostatnim pomp ze powodu na fakt, iż ich cechy przeważają nad wadami.